MINIFARMA

Po dvoch rokoch od kúpy domu sme si konečne splnili ďalší sen, malé vlastné hospodárstvo kde dokážeme vybudovať potravinovú sebestačnosť. Kúpili sme pozemok na konci dedinky približne 500m od nášho domu. Nachádza sa na krásnom mieste na úpätí kopca Monte Ossoni s divokou prírodou za chrbtom a morom pred sebou. Z dedinky La Ciaccia vidieť už len posledné domy.

Pozemok pozostáva z dvoch parciel, spodnej a vrchnej. Na spodnej sme už stihli vysadiť zeleninovú záhradu, ktorá už prináša úrodu a desiatky ovocných stromov, citrusov a olív, ktoré ešte musia podrásť. Keď všetko pôjde podľa plánu, tak zeleninu ani ovocie už nemusíme nikdy kupovať a to po celý rok. Na vrchnej parcele máme v pláne vysadiť vinohrad a olivový sad čo kompletne doplní náš jedálniček stredomorskej kuchyne. Pôda je tu panenská, nikdy neobrábaná a široko ďaleko nevidela žiadne umelé hnojivá, jedine stáda oviec od susedného pastiera tu zvykli prechádzať. Už aj teraz je to poznať, aká úžasná úroda vzišla po prvý krát.

Na spodnej parcele sme začali aj s drobným chovom sliepok, kačíc a zopár ovečiek a kôz, ktoré budú spásať veľké množstvo trávy. Plánujeme aj dve prasiatka, ktoré si zase pochutnajú na zvyškoch z kuchyne a zredukujeme tak množstvo odpadu na minimum. Na našu malú občasnú spotrebu mäsa a vajíčok to bude bohato postačovať.

Keď všetko pôjde podľa plánu tak v blízkej dobe by sme mali dosiahnúť potravinovú sebestačnosť na takmer všetko v našom jedálničku. Vytvoríme si tak vlastný ostrov nezávislosti a kvality a dáme navždy zbohom veľkým obchodným reťazcom, nadnárodným firmám a masovej produkcí pochybnej kvality.

Želáme si aby sa aj vďaka tejto našej snahe podobným smerom vydali ďalší z vás a spolu vytvoríme krajší svet 🙂

Nech žije svojpomocné hospodárenie!