Preskočiť na obsah
Home » Tipy na výlety

Tipy na výlety

Naša lokalita je ideálna na preskúmanie celej severnej Sardínie, pretože sme uprostred severného pobrežia. K západnému koncu okolo Alghera cca. 1h jazdy, k severo-východnému Santa Teresa, Olbia cca. 1-1,5 hod. jazdy. Všetky zaujimavé miesta severného pobrežia teda viete pokryť vrámci jednodňového výletu. Na inšpiráciu vám uvediem zopár tipov na výlety a miesta kde radi chodíme.

Castelsardo

15 min. jazdy autom sa nachádza toto krásne historické mesto so stredovekým hradom na skalnatom polostrove obklopené farebnými domami. Dychberúce výhľady a atmosféra strmých úzkych uličiek stredovekého mesta určite dostane každého. Navyše sa od nás dá do Castelsarda dostať aj po divokom chodníku popri mori 7km, kto by si chcel dať dlhšiu prechádzku. Samotné mesto je rozdelené na historickú časť, ktorá sa v strmých uličkách vinie až k hradu na samom vrchu kopca a promenádu pri mori, ktorá bola vystavená neskôr. Na konci promenády je aj pekný prístav, aj my tam máme zaparkovanú loď. Náš obľubený VIEW SUNSET LOUNGE BAR tesne pod hradom a s úžasným výhľadom na prístav a západ slnka, otvorený celoročne. Tiež sa tu nachádza aj veľa dobrých reštaurácí, z toho dokonca tri s michelinskou hviezdou. Naša obľúbená je napríklad IL CORMORANO s jednou Michelin* alebo pizzeria ROCCA JA. Obidve sú tak preslávené, že počas sezóny treba vždy rezerváciu, rád pomôžem. Mesto je stále živé, počas sezóny pochopiteľne rušnejšie a je tu aj veľa obchodov s remeselnými výrobkami Artiginato Sardo, ideálne ako suveníry. Mesto má tiež remeselnú a umeleckú tradíciu do dnes.

Isola Rossa a pláž La Marinedda

20 min. jazdy na opačnom konci údolia Valledoria sa nachádza mestečko Isolla Rossa, ktorému dominuje strážna veža a skalnatý ostrov z červených skál, podľa ktorého nesie aj meno. Samotné mestečko je väčšinou turistické s peknou premenádou, mestkou plážou a malým prístavom. Hneď za rohom sa nachádza krásna pláž La Marinedda s bielym pieskom, tyrkysovou vodou a perfektnými podmienkami na kúpanie pretože piesok sa tiahne po dne kam až oko dovidí- skutočný Európsky Karibik. Táto pláž je navyše veľmi komforná po všetkých stránkach, pretože okrem skvelého kúpania a krásnej prírodnej scenérie sa autom dostanete veľmi blízko a je tu zopár príjemných barov, ktoré vôbec nerušia okolitú prírodnú krásu. Navyše v zime a na jar je to vychytený spot na surfovanie, organizujú sa tu aj súťaže. Navyše z nášho domu z apartmánu Grande vidíme Isollu Rossu každý deň.

Terme di Casteldoria

10 minút jazdy od nás sa nachádza unikátne miesto, termálna rieka. V mieste s názvom Terme di Casteldoria vyviera spod zeme 70° termálna voda, ktorá sa mieša s vodou v rieke Cohinas a pri dobrých podmienkach sa môžete kúpať v termálne vyhrievanej rieke. Treba sa však pripraviť na to, že je to kúpanie na divoko v jazierkách vytvorených z kameňov a treba odpozorovať od domácich ako to robia, pretože teplá voda vyviera len na zopár miestach. Na jednej strane rieky vyviera z potrebia teplá voda do bazéna z kamienkov, je to ideálne miesto. Odporúčam si zobrať aj obuv do vody pretože na niektorých miestach môže byť voda na dne veľmi horúca. Oplatí sa preskúmať proti prúdu rieky aj za roh, kde je to divokejšie. Kúpanie je možné celoročne, treba si však dávať pozor na hladinu rieky, pretože občas na jar zvyknú odpušťať priehradu. Vtedy hladina rieky prúdko stúpne a kúpanie nie je možné. Ideálne je preto odpozorovať miestnych prípadne sa opýtať.

Alghero

Približne hodinu jazdy od nás sa nachádza toto krásne pobrežné mesto s katalanskou tradíciou. Historické centrum je obohnané hradbami stúpajúcimi z mora, čo vytvára skvelú promenádu. Úzke uličky starého mesta plné obchodíkov, veľká marína and dlhá promenáda lemovaná palmami dotvára atraktívne mesto pre každého. V blízkosti je aj pláž s mnohými plážovými barmi kde si môžete oddýchnúť po návšteve mesta. Z prístavu si môžete objednať výlet loďou do krásnej Neptúnovej jaskyne alebo si prenajať čln bez preukazu a preskúmať okolie. Na obed odporúčame si dať „Focaccia Milese“ v Bar Focacceria Milese, ktorý funguje už od roku 1971 a je preslávený medzi miestnymi. Mesto je celoročne živé a konajú sa tu aj rôzne podujatia, veľa z nich spojených aj s katalánskou kultúrou. Spolu s Castelsardom sú to podľa nás najkrajšie pobrežné mestá na Sardíní.

Pláž La Pelosa – Stintino

Približne hodinu jazdy od nás sa nachádza asi najslávnejšia pláž severnej Sardínie – La Pelosa. Tyrkysová voda, jemný biely piesok a úžasná panoráma so strážnou vežou na malom ostrove. Ale jej krása z nej spravila bohužiaľ veľmi preplnené miesto, takže odporúčame navštíviť mimo hlavnej sezóny. Od 1.júna do 30. Septembra je nutné si kúpiť a rezervovať dopredu vstup na pláž. Je dokonca zakázané pokladať uteráky na piesok, treba si priniesť alebo kúpiť na mieste špeciálne rohože. Najlepší čas na návštevu pláže je do 30. mája alebo po 30. septembri, menej ľudí, žiadne vstupné a lepší zážitok. Ďalším riešením počas hlavnej sezóny je prenajať si čln v neďalekom prístave a vychutnať si panorámu pláže La Pelosa z mora. Zároveň môžete navštíviť neďaleké ostrovy a skryté pláže bez davov. Je to skutočne nádherné miesto.

Tempio Pausania

Približne 40 min. jazdy od nás vo vnútrozemí sa nachádza krásne historické mesto Tempio Pausania. Sardínčania historicky žili viac vo vnútrozemí ako pri pobreží a preto sa tam nachádza aj väčšina historických miest. Centrom mesta je postavené celé zo žuly ,malé obchodíky, kaviarne, reštaurácie a živá atmosféra určite chytí každého. Tradíciou je každý rok okolo septembra malovať kamennú dlažbu na jednej ulici pestrými farbami. Mesto je povestné aj veľmi kvalitnou minerálnou vodou zo žulového podložia, ktorá je k dispozící zadarmo v rôznych prameňoch. V okolí sa nachádza Nuraghe Maiori – staroveká stavba a podniková predajna kvalitného miestneho vína – Cantina Gallura. V historickom centre sa nachádza vychýrená Pizzeria Bosco, odporúčam navštíviť.

Aggius

Pol hodinu jazdy, ešte pred Tempio Pausania sa nachádza krásne malé mestečko Aggius. Uprostred divokej prírody vnútrozemia Sardínie má čarovné stredoveké centrum plné kamenných domčekov a úzkych uličiek s kľudnou atmosférou. Priamo na hlavnej ulici sa nachádza skvelá pizzeria Antiga Pizzaria Aggius, ktorá pečie pravú neapolskú pizzu. V okolí divoká príroda a krásne Valle della Luna (údolie mesiaca) s úžasnými skalnými formáciami a Nuraghe d’Izzana – starovekou stavbou. V mestečku a v okolí sa tiež nachádzajú skvelé pramene s kvalitnou pitnou vodou a krásny malý prírodný park Parco di Santa Degna s jazerom plným života. V okolitých lesoch rastie veľa korkových dubov, korok je jedným z hlavných produktov oblasti Gallura.