NAŠE OKOLIE

Nachádzame sa na severe Sardínie v prímorskej dedinke La Ciaccia v údolí Valledoria známe svojou krásnou 15km dlhou pieskovou plážou, prírodou a uvoľnenou atmosférou. Naša dedinka je vďaka svojej polohe tursticky vyhľadávaná ale zároveň je tu množstvo trvalých obyvateľov vďaka čomu služby fungujú po celý rok. V pešej vzdialenosti od nášho domu sa nachádza supermarket s pestrou ponukou, dve reštaurácie a krásna piesková pláž pri ktorej sa nachádza úžasná reštaurácia priamo pri vode. 3 minúty jazdy autom sa nachádza menšie mestečko Valledoria, kde nájdete ďalších niekoľko supermarketov, reštaurácie, kaviarne, banky, poštu, predajne miestnych výrobcov a pestovateľov a množstvo iného všetko otvorené celoročne.

Nachádzame sa na ulici Via Genova, ktorá je slepá a končí chodníkom k moru s krásnou vyhliadkou z útesu na západ slnka. Napriek tomu, že sa nachádzame v obývanej zóne je tu mimoriedne kľudné prostredie, počuť zvuk morských vĺn a vo vzduchu cítiť more. Navyše aj samotná La Ciaccia sa nachádza na slepom konci takže cez nás netranzituje žiadna doprava a za nami až po Castelsardo je prírodná rezervácia s dominantných kopcom Monte Ossoni v pozadí.

V blízkom okolí sa nachádza množstvo zaujímavých možností na výlety a zároveň sme v ideálnej polohe na preskúmanie severnej Sardínie, v strede medzi Olbiou a Algherom. Zopár tipov na výlety:

Castelsardo – 15 min. jazdy autom sa nachádza toto krásne historické mesto so stredovekým hradom na skalnatom polostrove obklopené farebnou domami. Dychberúce výhľady a atmosféra strmých úzkych uličiek stredovekého mesta určite dostane každého. Navyše sa od nás dá do Castelsarda dostať aj po divokom chodníku cez prírodnú rezervácie, cca. 7km, napríklad aj na horskom bicykli.

Pláž údolia Valledoriakrásna 15km dlhá piesková plaž začína u nás v La Ciaccia a končí pri Isolla Rossa. Uprostred pri meste Valledoria sa nachádza lagúna delty rieky Cohinas, ktorá vytvára skutočne krásny kontrast medzi morom, plážou a jazerom. Pláž je skutočne obrovská, je tu veľa možností na kúpenie, prechádzky a je to tiež vychýrený spot pre wind a kitesurfing. Takisto je možne splaviť na kajaku rieku Cohinas priamo až do tejto lagúny resp. na pláž

Terme di Casteldoria – 10 minút jazdy sa nachádza unikátne miesto, termálna rieka. V mieste s názvom Terme di Casteldoria vyviera spod zeme 70° termálna voda, ktorá sa mieša s vodou v rieke Cohinas a pri dobrých podmienkach sa môžete kúpať v termálne vyhrievanej rieke. Treba sa však pripraviť na to, že je to kúpanie na divoko a treba odpozorovať od domácich ako to robia, pretože teplá voda vyviera len na zopár miestach a je ideálne si zobrať aj aj obuv do vody. Takisto kúpanie nie je možné celoročne, pretože závisí od hladiny rieky, ktorú reguluje priehrada. Ideálne je preto odpozorovať miestnych prípadne sa opýtať.

Isolla Rossa a pláž La Marinedda

Na opačnom konci údolia Valledoria sa nachádza mestečko Isolla Rossa, ktorému dominuje strážna veža a skalnatý ostrov z červených skál, podľa ktorého nesie aj meno. Hneď za rohom sa ale nachádza skutočný klenot, pláž La Marinedda s bielym pieskom, tyrkysovou vodou a perfektnými podmienkami na kúpanie pretože piesok sa tiahne po dne kam až oko dovidí- skutočný Európsky Karibik. Táto pláž je navyše veľmi komforná po všetkých stránkach, pretože okrem skvelého kúpania a krásnej prírodnej scenérie sa autom dostanete veľmi blízko a je tu zopár príjemných barov, ktoré vôbec nerušia okolitú prírodnú krásu. Navyše v zime a na jar je to vychytený spot na surfovanie, organizujú sa tu aj súťaže. Od nášho domu je to približne 20 minút jazdy autom a z horného apartmánu vidíme Isollu Rossu každý deň.